Το ερευνητικό εργαστήριο HERON LAB του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στα πλαίσια της εξωστρέφειας του Τμήματος Φυσικής, υλοποιεί το ετήσιο θερινό σχολείο ΗΡΩΝ που χρηματοδοτείται από τον Δήμο Πύργου Ηλείας και το ετήσιο θερινό σχολείο ΔΙ.ΑΣ. που χρηματοδοτείται από τον Δήμο Λαμιέων. Και τα δύο θερινά σχολεία απευθύνονται σε 25 μαθητές Λυκείου των αντίστοιχων περιφερειακών ενοτήτων. Υποστηρικτές αυτής της προσπάθειας είναι ο όμιλος ΟΤΕ, ο Σύλλογος Ερασιτεχνών Φθιώτιδας (Σ.Ε.Α.Φ.) και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευση Στερεάς Ελλάδας. Το 2023 υλοποιήθηκε για 3η χρονιά το θερινό σχολείο ΗΡΩΝ (29/8/2020-1/9/2023, 3ο θερινό σχολείο ΗΡΩΝ) ενώ το θερινό σχολείο ΔΙ.ΑΣ υλοποιήθηκε για 2η χρονιά (4/7/2023-7/7/2023, 2ο θερινό σχολείο ΔΙ.ΑΣ).

ΘΕΡΙΝΑ-ΣΧΟΛΕΙΑ_ΔΙΑΣ_ΗΡΩΝ