Για τέταρτη συνεχή χρονιά το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας υποδέχτηκε τους πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες σε μια τελετή όπου παρουσιάστηκε το πρόγραμμα σπουδών, οι υποδομές και υπηρεσίες του Τμήματος και Πανεπιστημίου, οι δυνατότητες συνέχισης σε Μεταπτυχιακές και Διδακτορικές σπουδές. Πληροφορίες για φοιτητικές δραστηριότητες δόθηκαν και από τον Φοιτητικό Σύλλογο του Τμήματος Φυσικής καθώς και από το ΙΕΕΕ student Branch της ΣΘΕ.

Το παρών στην τελετή υποδοχής έδωσαν ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών Βασίλης Πλαγιαννάκος μεταφέροντας χαιρετισμό και των Πρυτανικών αρχών από πλευράς Πανεπιστήμιου ενώ παρόντες ήταν και ο Μητροπολίτης Φθιώτιδας κ. Συμεών, ο Βουλευτής Φθιώτιδας Γιάννης Σαρακιώτης, ο Δήμαρχος Λαμιέων Ευθύμιος Καραΐσκος οι οποίοι απηύθυναν και χαιρετισμό, ο Εντεταλμένος Δημοτικός σύμβουλος για θέματα Παιδείας Θανάσης Παπαχρήστος, ενώ ευχές μέσω επιστολών απηύθυναν ο Υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούρας και ο Βουλευτής Γεώργιος Κοτρωνιάς.